Kim jest Michalina Olszańska? [mąż, filmy, wykształcenie]


Zdjęcie Instagram @michalina_olszanska_actually

Michalina Olszańska to polska aktorka znana między innymi z produkcji takich jak „Ja, Olga Hepnarova”, „Piąte: nie odchodź”, „Miasto 44”, „Matylda” i wiele innych. Prywatnie jest szczęśliwą żoną i matką.

Ile lat ma Michalina Olszańska?

Michalina Olszańska urodziła się 29 czerwca 1992 roku, ma zatem 31 lat.

Czyją córką jest Michalina Olszańska?

Michalina Olszańska dorastała w artystycznym domu, gdzie pasję do sztuki, muzyki i aktorstwa zaszczepiła w niej jej matka, Agnieszka Fatyga. Agnieszka była cenioną aktorką i śpiewaczką, a jej nagła śmierć w 2020 roku była bolesnym ciosem dla rodziny. Michalina nie potrafiła wtedy ukryć swojego cierpienia.

Dzisiaj rano odeszła moja Mama, Agnieszka Fatyga. Wybaczcie, dziś nie jestem w stanie nic więcej napisać, dlatego pozwolę sobie zostawić tu pieśń, którą moja Mama skomponowała dla swojej Mamy i schować się za jej własnymi słowami – napisała na Facebooku.

Agnieszka Fatyga przez 37 lat była związana z byłym aktorem, a późniejszym patostreamerem Wojciechem Olszańskim, pseudonim „Jaszczur”. Warto zaznaczyć, że Olszański miał kontrowersyjne, prokremlowskie poglądy i konsekwentnie odcinał się od ugrupowania ONR. Para poznała się jeszcze w latach 80., gdy Wojciech występował w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Długo wydawało się, że Michalina Olszańska jest owocem ich miłości. Jednak rzeczywistość okazała się zupełnie inna. Według informacji przedstawionych na portalu swiatgwiazd.pl Wojciech Olszański podczas jednej z rozmów wyznał, że Michalina jest biologiczną córką tylko jego żony. Mimo to Michalina nadal korzysta z nazwiska ojczyma.

Wojciech Olszański wyjaśnił swoje podejście do sytuacji, mówiąc:

Myślę, że łatwiej wychowuje się dziecko, które nie jest naszym biologicznym dzieckiem ze względu na respekt jego istnienia. (…) Ja miałem świadomość, że to nie jest moja biologiczna córka, więc może byłem bardziej tolerancyjny, bardziej uważny.

Michalina Olszańska — wykształcenie

Jako siedmiolatka, rozpoczęła swoją przygodę z grą na skrzypcach, a w 2011 roku ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia im. Zenona Brzeskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobywała jako solistka, występując z renomowanymi orkiestrami symfonicznymi w takich miastach jak Katowice, Rzeszów, Łomża, Słupsk i nawet Berlin.

W 2011 roku rozpoczęła studia w warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza.

Michalina Olszańska — pisarka

Już od najmłodszych lat Michalina Olszańska była otoczona baśniami, mitami i legendami. W dzieciństwie ojciec czytał jej wszystkie części „Ani z Zielonego Wzgórza”, a matka wprowadzała ją w świat starożytnych podań i wierzeń. Wszystko to gromadziło się w jej wyobraźni, kiełkując stopniowo i nieugięcie.

Efektem tego była niezłomna więź Michaliny z literaturą i baśnią. Rozpoczęła tworzenie własnych opowieści, zaledwie w momencie, gdy opanowała sztukę składania liter. Szybko zdała sobie sprawę, że pisanie jest tym, co chce robić przez całe życie. Pisanie stało się dla niej życiem, źródłem tchnienia.

W wieku trzynastu lat poświęciła się temu z całkowitym oddaniem, pierwszy raz kończąc to, co zaczęła pisać. Od tej chwili skoncentrowała się na doskonaleniu swojego warsztatu literackiego, studiując tajniki literackiego rzemiosła i przyswajając klasykę światowej literatury.

Do pasji, która wypływała prosto z jej duszy, dodała nieugiętą dyscyplinę. Przez pewien okres codziennie budziła się o godzinie czwartej rano, by oddać się swojemu pisarstwu.

W roku 2009, w wieku zaledwie piętnastu lat, Michalina Olszańska zadebiutowała jako autorka, prezentując swoją pierwszą powieść zatytułowaną „Dziecko Gwiazd Atlantyda”. Dwa lata później pojawiła się na rynku jej druga książka, „Zaklęta,” która stanowiła nawiązanie do baśni braci Grimm, a konkretnie do historii „Roszpunka”. Wkrótce po tym artystka porzuciła karierę literacką na rzecz aktorstwa.

Michalina Olszańska — aktorka

Michalina Olszańska wystąpiła w wielu produkcjach filmowych i telewizyjnych. Znalazła się w obsadzie takich seriali jak „Barwy szczęścia” i „Komisarz Alex”, a także pojawiła się epizodycznie w filmach takich jak „Warsaw by Night” w reżyserii Natalii Korynckiej-Gruz oraz „Miasto 44” w reżyserii Jana Komasy. W filmie „Jack Strong” Władysława Pasikowskiego zagrała postać dziewczyny Bogdana Kuklińskiego, natomiast w „Anatomii zła” Jacka Bromskiego wcieliła się w rolę młodej prostytutki. Poza tym pojawiła się w krótkometrażowych produkcjach, takich jak „Tygrys” w reżyserii Jakuba Chełkowskiego oraz „Solange” w reżyserii Patryka Jurka.

Jej debiut w roli pierwszoplanowej aktorki w filmie fabularnym miał miejsce w „Piąte: nie odchodź” w reżyserii Katarzyny Jungowskiej. W filmie tym zagrała piętnastoletnią Romę, która po śmierci matki zapada na tajemniczą chorobę. Jej ojciec, dotąd emocjonalnie oddalony od córki, musi zacząć odbudowywać swoją relację z nastoletnią dziewczyną. Mimo że film spotkał się z chłodnym przyjęciem krytyków, udowodnił, że Michalina Olszańska doskonale radzi sobie również w rolach pierwszoplanowych.

Jednak prawdziwym przełomem w jej karierze okazał się film „Córki dancingu” w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej, szalone musicalowe dzieło o dwóch syrenach, które postanawiają stać się gwiazdami jednego z PRL-owskich dancingów. Olszańska wcieliła się w jedną z głównych bohaterek, krwiopijczą piękność mordującą mężczyzn, wraz z Martiną Mazurek. Ten film spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem na festiwalach filmowych.

Kolejnym znaczącym sukcesem była rola w filmie „Ja, Olga Hepnarová” w reżyserii czeskiej dwójki – Tomása Weinreba i Petra Kazdy. Olszańska zagrała całą rolę po czesku (jej kwestie były później dubbingowane), portretując postać Olgi Hepnarovéj, młodej kobiety, która dokonała ataku ciężarówką na ludzi na praskim przystanku tramwajowym w 1973 roku. W trakcie procesu potwierdziła, że zamierzała zabić jak najwięcej osób. Olga Hepnarová była ostatnią kobietą w Czechosłowacji, na której wykonano karę śmierci. Za tę rolę Olszańska została nominowana do nagrody Stowarzyszenia Czeskich Krytyków Filmowych oraz Czeskiego Lwa za najlepszą kobiecą rolę pierwszoplanową.

Michalinę Olszańską można także zobaczyć w rosyjskiej superprodukcji „Matylda” w reżyserii Alekseya Uchitela, opowiadającej o carze Mikołaju II. W filmie tym zagrała tytułową postać, kochankę cara, Matyldę Krzesińską.

W najbliższej przyszłości planowane jest wydanie kilku filmów z udziałem Olszańskiej, w tym baśniowy „Syn Królowej Śniegu” w reżyserii Roberta Wichrowskiego, „Miłość w mieście ogrodów” w reżyserii Adama Sikory i Ingmara Vilquista, czeski film „Muzzikanti” Dusana Raposa oraz rosyjski „The Legend of Escape” w reżyserii Andreya Malyukova (oba filmy są obecnie w fazie postprodukcji).

Jaką rolę gra Michalina Olszańska w barwach szczęścia?

Michalina Olszańska w serialu „Barwy szczęścia” wciela się w postać Tiny, która nieźle zamiesza w artystycznej karierze Huberta. Wytwórnia chce, by Hubert nagrał z nią duet.

Michalina Olszańska — życie prywatne

Mężem Michaliny Olszańskiej jest Bartosz Rozbicki, który jest adwokatem. Niemal 4 lata temu para przywitała na świecie córkę, którą nazwali Luiza Zofia Akiko. Aktorka nie opowiada jednak o swojej rodzinie w mediach, ponieważ mocno chroni swoją prywatność. Mimo to w mediach społecznościowych znajdziemy kilka zdjęć pociechy gwiazdy.

Michalina Olszańska — Instagram

Michalina Olszańska prowadzi konto na Instagramie pod nazwą @michalina_olszanska_actually. Aktualnie profil aktorki obserwuje 12,5 tysiąca użytkowników tego serwisu.