Jaki zawód zarabia najlepiej w Polsce? Najlepiej opłacane zawody!

W dzisiejszym dynamicznym rynku pracy wiele czynników wpływa na wysokość zarobków w różnych zawodach. Odkryjmy, które zawody cieszą się reputacją najbardziej dochodowych w Polsce, analizując trendy rynkowe i specjalizacje branżowe. Które profesje przynoszą najwyższe wynagrodzenia? Podpowiadamy!

Jak zmienia się lista najlepiej opłacanych zawodów w Polsce?

W ostatnich trzech latach (2023-2020) na szczycie listy najlepiej opłacanych zawodów w Polsce utrzymały się specjaliści z branży IT, medycyny i finansów. W 2023 roku najwyższe zarobki osiągali:

 1. Programista (średnio 15 000 zł brutto)
 2. Lekarz (średnio 14 000 zł brutto)
 3. Doradca finansowy (średnio 13 000 zł brutto)

W porównaniu do 2020 roku, wynagrodzenia w tych zawodach wzrosły średnio o około 10%. Największy wzrost, bo o 15%, odnotowali programiści.

W latach 2019-2016 na szczycie listy najlepiej opłacanych zawodów w Polsce również dominowali specjaliści z branży IT, medycyny i finansów. W 2019 roku najwyższe zarobki osiągali:

 1. Programista (średnio 12 000 zł brutto)
 2. Lekarz (średnio 11 000 zł brutto)
 3. Analityk finansowy (średnio 10 000 zł brutto)

W porównaniu do 2016 roku, wynagrodzenia w tych zawodach wzrosły średnio o około 15%. Największy wzrost, bo o 20%, odnotowali programiści.

W latach 2015-2012 na szczycie listy najlepiej opłacanych zawodów w Polsce również dominowali specjaliści z branży IT, medycyny i finansów. W 2015 roku najwyższe zarobki osiągali:

 1. Lekarz (średnio 10 000 zł brutto)
 2. Programista (średnio 9 000 zł brutto)
 3. Adwokat (średnio 8 000 zł brutto)

W porównaniu do 2012 roku, wynagrodzenia w tych zawodach wzrosły średnio o około 20%. Największy wzrost, bo o 25%, odnotowali programiści.

Jaki zawód zarabia najlepiej w Polsce? Najlepiej opłacane zawody!

Według danych z 2023 roku, najlepiej płatnym zawodem w Polsce jest chirurg. Średnia miesięczna pensja chirurga w Polsce wynosi 28 100 złotych brutto. Chirurdzy są odpowiedzialni za wykonywanie zabiegów chirurgicznych, które wymagają wysokich umiejętności i wiedzy medycznej.

Na drugim miejscu w rankingu najlepiej opłacanych zawodów w Polsce plasuje się sędzia. Średnia miesięczna pensja sędziego w Polsce wynosi 23 600 złotych brutto. Sędziowie są odpowiedzialni za sprawowanie wymiaru sprawiedliwości.

Na trzecim miejscu znajduje się prawnik. Średnia miesięczna pensja prawnika w Polsce wynosi 19 100 złotych brutto, ale już np. prawnicy korporacyjni zarabiają średnio nawet około 74 000 zł brutto miesięcznie. Prawnicy zajmują się udzielaniem porad prawnych, reprezentowaniem klientów w sądzie i innych instytucjach.

Do innych dobrze płatnych zawodów w Polsce należą:

 • Menadżer banku – średnia miesięczna pensja 18 000 złotych brutto
 • Prezes – średnia miesięczna pensja 16 900 złotych brutto
 • Radca prawny – średnia miesięczna pensja 21 300 złotych brutto
 • Główny mechanik w firmie produkcyjnej – średnia miesięczna pensja 20 000 złotych brutto
 • Konsultant SAP oraz programista – średnia miesięczna pensja 19 500 złotych brutto
 • Przedstawiciel handlowy branży technicznej – średnia miesięczna pensja 18 500 złotych brutto
 • Inżynier produktu i specjalista ds. zarządzania systemami ERP – średnia miesięczna pensja 18 200 złotych brutto

Warto zauważyć, że zarobki w poszczególnych zawodach mogą się różnić w zależności od regionu, wielkości firmy, doświadczenia i wykształcenia pracownika.

Obecnie obserwuje się wzrost zapotrzebowania na specjalistów w wielu branżach, w tym w IT, medycynie i finansach. Jest to spowodowane m.in. rozwojem technologii, wzrostem gospodarczym i starzeniem się społeczeństwa. Specjaliści z tych branż mają dobre perspektywy rozwoju zawodowego. Mogą liczyć na wysokie zarobki, możliwość pracy w międzynarodowych firmach i rozwój swoich kompetencji.

Jakie zawody w Polsce mają najmniej perspektyw wzrostu zarobków?

Zarobki w Polsce zależą od wielu czynników, w tym od branży, stanowiska, doświadczenia zawodowego, regionu i wielkości firmy. Jednak ogólnie rzecz biorąc, zawody o najmniejszych perspektywach do bardzo gwałtownego wzrostu zarobków to te, które są związane z pracą fizyczną, pracą sezonową lub pracą w sektorze publicznym.

Do przykładów takich zawodów należą:

 • Pracownicy fizyczni, tacy jak robotnicy budowlani, pracownicy magazynów, kierowcy czy pracownicy obsługi klienta. Ich zarobki są zazwyczaj uzależnione od ilości wykonanej pracy lub od stawki godzinowej. W związku z tym, ich wzrost zarobków jest ograniczony przez czynniki zewnętrzne, takie jak inflacja czy wzrost cen.
 • Pracownicy sezonowi, tacy jak sprzedawcy, pracownicy gastronomii czy pracownicy hoteli. Ich zarobki są zazwyczaj uzależnione od liczby godzin przepracowanych w danym okresie. W związku z tym, ich wzrost zarobków jest ograniczony przez liczbę godzin pracy, które są dostępne w danym sezonie.
 • Pracownicy sektora publicznego, tacy jak nauczyciele, urzędnicy czy pracownicy służby zdrowia (sektor publiczny, nie prywatny!). Ich zarobki są zazwyczaj ustalane przez państwo i podlegają regulacji. W związku z tym, ich wzrost zarobków jest ograniczony przez możliwości budżetowe państwa.