Kim jest Michał Szpak? [życie prywatne, rodzice, Instagram]


Zdjęcie Instagram @michal_szpakofficial

Michał Szpak to utalentowany polski wokalista oraz autor piosenek, który zdobył rozgłos dzięki udziałowi w programie „X-Factor”. Pomimo zajęcia drugiego miejsca (przegrał z Gienkiem Loską), to właśnie Szpak stał się postacią znaną na całym kraju. Artysta wydał dwie solowe płyty: „Byle być sobą” (2015) oraz „Dreamer” (2018). Jego utwory emanują klimatem lat 80. i 90. XX wieku. Przeboje takie jak „Real Hero”, „Such Is Life”, oraz „Color of Your Life” zdobyły uznanie zwłaszcza wśród młodszych fanów. Oprócz kariery muzycznej Michał Szpak pojawił się w różnych programach telewizyjnych, w tym w „Taniec z gwiazdami”, „Agent – Gwiazdy” oraz „The Voice of Poland”, gdzie przez kilka sezonów był jurorem.

Michał Szpak — wiek

Michał Szpak urodził się 26 listopada 1990 roku, zatem w tym roku skończy 33 lata.

Kim była matka Michała Szpaka?

Michał Szpak wychował się w rodzinie o muzycznych tradycjach. Jego mama, Grażyna Szpak, śpiewała i grała na gitarze, a tata, Andrzej Szpak śpiewał w chórze. Artysta ma dwoje starszego rodzeństwa: brata Damiana (ur. 1986) i siostrę Marlenę (ur. 1986) oraz młodszą siostrę Ewę (ur. 1999).

Kiedy Michał miał 10 lat, jego mama wyjechała do pracy do Niemiec. Dziećmi pod jej nieobecność opiekował się ojciec. Chłopiec mocno przeżył to rozstanie, mimomimo że odwiedzał ją w każde wakacje. Kobieta kibicowała karierze syna i była jego największą fanką. Niestety w 2015 roku, po długiej chorobie, Grażyna Szpak zmarła. Dla Michała był to ogromny cios i i boleśnie przeżył ten czas. To jej zadedykował swoją podwójnie platynową płytę „Byle być sobą”. Piosenkarz w wielu wywiadach podkreśla, że mama była jego najcenniejszym wsparciem i dzięki niej jest tym, kim jest.

Jak zadebiutował Szpak?

Michał Szpak oddał serce muzyce już w czasach liceum, kiedy to dołączył jako wokalista do lokalnego zespołu rockowego Whiplash, którego założycielem był Kamil Czapla. Przez dwa lata zespół ten dał dziesiątki koncertów w Jaśle i okolicach, a ich największym sukcesem okazała się wygrana w ogólnopolskim konkursie „Wyśpiewaj Wilki” w 2009 roku. Ich interpretacja utworu „Cień w dolinie mgieł,” z ekspresyjnym śpiewem Michała, zdobyła uznanie Roberta Gawlińskiego i zapewniła zespołowi pierwsze miejsce. To okres działalności Whiplash był również czasem intensywnych eksperymentów z wizerunkiem, a oryginalne stylizacje i charakteryzacje Michała stanowiły istotny element ich występów.

Działalność undergroundowego zespołu zakończyła się w 2011 roku, kiedy Michał wziął udział w castingach do pierwszej polskiej edycji programu „X Factor”, znanego w świecie talent show, które wyłaniają utalentowane wokalne gwiazdy. Premierowy odcinek, w którym Szpak zachwycił swoim wykonaniem utworu Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”, został wyemitowany 6 marca 2011 roku. Wówczas 20-letni jaślanin błyskawicznie stał się sensacją na skalę ogólnokrajową, zdobywając tysiące fanów, jak i przeciwników.

Podczas trwania programu „X Factor”, Michał Szpak przekształcił znane utwory, takie jak „Purple Rain,” „Knockin’ On Heaven’s Door,” „You Are So Beautiful,” czy „Californication,” w unikalne interpretacje. Jego występy robiły wrażenie na widzach, aż dotarł do finału programu, zajmując zaszczytne drugie miejsce, ustępując tylko bluesowemu wokaliście Gienkowi Losce.

Michał Szpak — kariera

Po udziale w programie „X Factor ” kariera Michała Szpaka nabrała tempa. Piosenkarz pojawił się w talk-show Kuby Wojewódzkiego i wziął udział w popularnym programie „Taniec z gwiazdami,” gdzie jego partnerką taneczną była Paulina Biernat.

Pod koniec 2011 roku Michał Szpak wydał swój debiutancki minialbum zatytułowany „XI”. 17 sierpnia 2013 roku zdobył Złoty Samowar i nagrodę 50 tysięcy złotych na Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze za wyjątkowe wykonanie piosenki „Oczy czornyje.”

Na przełomie 2014 i 2015 roku postanowił odmienić nieco swój wizerunek, przywdziewając stylizacje bardziej charakterystyczne dla gwiazd rocka. W czerwcu 2015 roku Michał Szpak zwyciężył na 52. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu z utworem „Jesteś bohaterem,” który promował jego pierwszy album studyjny zatytułowany „Byle być sobą.” To wydawnictwo zadedykował swojej zmarłej mamie, co nadaje mu wyjątkowy, osobisty wymiar.

W styczniu 2016 roku artysta wziął udział w programie „Agent – Gwiazdy,” a w marcu ogłoszono go reprezentantem Polski w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji, gdzie wygrał Krajowe Eliminacje z piosenką „Color of Your Life.” W maju zajmując 8. miejsce w finale 61. Konkursu Piosenki Eurowizji 2016, zdobywając przy tym 3. miejsce w głosowaniu telewidzów z całej Europy. Miesiąc później zdobył „Grand Prix Opola” podczas 53. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej.

Rok 2017 przyniósł Michałowi Szpakowi wiele sukcesów. 25 stycznia jego singiel „Color of Your Life” osiągnął status potrójnej platyny. Trasa koncertowa Michała Szpaka o nazwie „Color of Your Life” objęła wiele miast w Polsce, takich jak Jaworzno, Rybnik, Zakopane, Kielce, Kalisz, Białystok, Szczecin i wiele innych. W międzyczasie artysta wystąpił jako gość w Koncercie Noworocznym w poznańskiej Sali Ziemi, gdzie podzielił scenę między innymi ze śpiewaczką operową Grażyną Brodzińską.

Pod koniec lata Michał Szpak zadebiutował jako trener w programie „The Voice of Poland.” Jego udział w projekcie zakończył się ogromnym sukcesem, ponieważ jego podopieczna Marta Gałuszewska zdobyła zwycięstwo w programie. W finale Michał wykonał duet ze swoją laureatką, prezentując singiel „Don’t Poison Your Heart,” który zapowiadał jego nowy album.

Michał Szpak zakończył pełen sukcesów rok 2017 udziałem w koncercie sylwestrowym TVP2 w Zakopanem. Oprócz własnych utworów artysta zaśpiewał duet z Marylą Rodowicz, wykonując ich wspólny przebój „Ale to już było.”

Rok 2018 rozpoczął się pracowicie dla młodego wokalisty. Na początku stycznia wystąpił na Koncercie Karnawałowym w Krakowie, a kilka dni później wsparł swoim występem finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Słupsku.

W lutym artysta został uhonorowany statuetką Telekamery 2018 w kategorii Juror za swoją rolę jako trener w programie „The Voice of Poland,” co stanowiło ogromne i zasłużone wyróżnienie dla debiutującego na fotelu trenerskim Michała Szpaka.

Już na początku lutego rozpoczęła się wyjątkowa trasa „Classica Tour” Michała Szpaka, którą otwarcie koncertem w Bydgoszczy. Na tej trasie artystę towarzyszyła jego siostra Marlena, śpiewaczka operowa. Szpak zaprezentował swoją nową odsłonę, wykonując w duecie z siostrą wielki filmowy hit „E Piu Ti Penso” Andrei Bocellego i Ariany Grande. Piosenkę napisał sam Ennio Morricone.

Podczas trasy „Classica Tour,” Michał i jego siostra odwiedzili najważniejsze filharmonie i teatry muzyczne w kraju. Koncertem z Paderewski Symphony Orchestra w Chicago artysta zgromadził kilka tysięcy słuchaczy i spotkał się z ogromnym entuzjazmem.

24 maja 2018 roku ukazał się nowy singiel Michała Szpaka „King Of The Season,” a premiera albumu została zaplanowana na 7 września 2018 roku.

25 maja 2018 roku Michał Szpak wystąpił na Polsat SuperHit Festiwal w Sopocie, gdzie dostarczył publiczności niesamowity koncert. Dwa tygodnie później pojawił się na Międzynarodowym Festiwalu Talentów im. Anny German, gdzie zaprezentował piękną interpretację utworu „Wróć do Sorrento.”

Ile piosenek ma Michał Szpak?

  • albumy studyjne: „Byle być sobą” (2015 r.), „Dreamer” (2019 r.);
  • mini albumy (EP): „XI” (2011 r.), „Dreamer EP” (2018 r.);
  • single: „Po niebo” (2011 r.), „Rewolucja” (2011 r.), „Real Hero” (2015 r.), „Byle być sobą” (2015 r.), „Such Is Life” (2015 r.) „Color of Your Life” (2016 r.), „Rosanna” (2016 r.), „Tic Tac Clock” (2017 r.), „Don’t Poison Your Heart” (2017 r.), „”King of the Season” (2018 r.), „Rainbow” (2018 r.), „Dreamer (Thanks To You My Friends)” (2018 r.), „Polska to kobieta” (2020 r.), „Hiob” (2021 r.)

Michał Szpak — trasa koncertowa 2023

Trasa koncertowa Michała Szpaka na rok 2023 nosi nazwę „JOWISZJA: LOVE IS LOVE tour”. Pod tajemniczym pojęciem „JOWISZJA” kryje się artystyczne alter ego piosenkarza. Oto terminy występów wokalisty:

27.11.2023 — Kraków, Klub Studio
29.11.2023 — Gdańsk, Klub B90
30.11.2023 — Warszawa, Palladium

Michał Szpak — Instagram

Profil Michała Szpaka na Instagramie cieszy się ogromną popularnością. Aktualnie jego konto obserwuje 224 tysiące użytkowników tego serwisu. Artystę można tam znaleźć pod nazwą @michał_szpakofficial.