Twórczość Stephena Kinga zdobyła ogromną popularność również na ekranie, inspirując licznych reżyserów filmowych. W fascynującej dziedzinie kinematografii, historie tworzone przez Kinga przenoszą się z kart książek na wielki ekran, dostarczając widzom dreszczyka emocji i niezapomnianych doznań. Poniżej przedstawiamy TOP 20 najlepszych ekranizacji dzieł Stephena Kinga, które wciąż trzymają widzów w napięciu.
Ile powstało ekranizacji książek Stephena Kinga?
Na dzień 13 listopada 2023 roku powstało ponad 120 ekranizacji książek Stephena Kinga. W tę liczbę wliczają się filmy, seriale, miniseriale, filmy krótkometrażowe, telenowele, a nawet animacje,. Bez dwóch zdań Stephen King jestaktualnie autorem z największą liczbą ekranizacji swoich dzieł. Najwięcej ekranizacji doczekała się kultowa powieść To, która została zekranizowana aż 4 razy: w 1990 roku jako miniserial, w 1998 roku jako film pełnometrażowy, w 2017 roku jako pierwsza część filmu pełnometrażowego i w 2019 roku jako druga część filmu pełnometrażowego. Ekranizacje książek Stephena Kinga cieszą się dużą popularnością wśród widzów na całym świecie. Wiele z nich to klasyki kina grozy, które zdobyły uznanie krytyków i widzów.
Filmy na podstawie Stephena Kinga. TOP 20 ekranizacji Stephena Kinga
- Skazani na Shawshank – amerykański dramat więzienny z 1994 roku w reżyserii Franka Darabonta, oparty na opowiadaniu Stephena Kinga Rita Hayworth and Shawshank Redemption. Film opowiada historię Andyego Dufresnea (Tim Robbins), bankiera niesłusznie skazanego na dożywocie za morderstwo żony i jej kochanka. Film został nominowany do siedmiu Oscarów, w tym za najlepszy film, najlepszego aktora pierwszoplanowego (Freeman), najlepszego aktora drugoplanowego (Bob Gunton) i najlepszy scenariusz adaptowany (Darabont).
- Lśnienie – horror z 1980 roku w reżyserii Stanleya Kubricka, oparty na powieści Stephena Kinga o tym samym tytule. Film opowiada historię Jacka Torrancea (Jack Nicholson), pisarza, który podejmuje pracę jako stróż zimowy w hotelu Overlook w górach Kolorado. Lśnienie jest uważany za jeden z najważniejszych filmów horroru w historii. Został uznany za wpływowy przez wielu innych twórców filmowych, w tym Martina Scorsese, Davida Lyncha i Quentina Tarantino
- To – horror z 2017 roku, adaptacja kultowej książki o strachu przed klaunem i złem ukrytym w małym miasteczku. To jest uważany za jeden z najlepszych horrorów wszech czasów, zdobył również wiele nagród i wyróżnień.
- Nędznicy – thriller psychologiczny o pisarzu i jego obsesyjnej fance. Film był nominowany do 7 Oscarów, 6 Złotych Globów i wielu nagród BAFTA.
- W pogoni za szczęściem – opowieść o przyjaźni i dorastaniu, na podstawie opowiadania The Body. Film został pozytywnie odebrany przez krytyków, którzy chwalili jego atmosferę, kreacje aktorskie i scenariusz.
- Zielona mila – poruszająca opowieść o więźniach oczekujących na wykonanie kary śmierci. Film przedstawia ich ludzkie twarze i pokazuje, że nawet ci, którzy popełnili straszne zbrodnie, mogą być zdolni do dobra. Produkcja otrzymała mnóstwo prestiżowych nagród.
- Carrie – pierwsza ekranizacja Kinga, o nastolatce z nadprzyrodzonymi mocami.
- Cmentarz zwierząt – makabryczna historia o rodzinie i tajemniczym cmentarzu dla zwierząt. Cmentarz zwierząt jest uważany za jeden z najlepszych filmów grozy XXI wieku. Nagroda Critics Choice za najlepszy film grozy, nagroda Audience Award na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto, prestiżowa nagroda Saturn za najlepszy film grozy.
- Dolores Claiborne – thriller psychologiczny o tajemniczych wydarzeniach w małym miasteczku.
- Cujo – historia o psie, który zamienia się w bestię, oparta na powieści o tym samym tytule.
- Gra w Geraldzie – psychologiczny thriller o kobiecie uwięzionej podczas intymnych zabaw.
- 1408 – dreszczowiec o nawiedzonym pokoju w hotelu, z Johnem Cusackiem w roli głównej.
- Doctor Sleep – kontynuacja Lśnienia, śledząca losy Dannyego Torrancea.
- Mgła – horror z 2007 roku, w którym grupa ludzi stawia czoła przerażającym istotom ukrytym w mgle. Film otrzymał pozytywne recenzje od krytyków, którzy chwalili jego atmosferę, grę aktorską i wierność książce. Nagroda za najlepszy film na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto
- Srebrna kula – opowieść o chłopcu walczącym z wilkołakiem, na podstawie opowiadania Cycle of the Werewolf.
- Dzieci kukurydzy – filmowy thriller z 1984 roku, oparty na opowiadaniu o tajemniczych dzieciach rządzących małym miasteczkiem. Film został nominowany do kilku nagród, w tym: Saturna za najlepszy film grozy, Saturna za najlepszy scenariusz (George Goldsmith) i otrzymał nagrodę za najlepszy film na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Sitges.
- Diabelska przysięga – czarna komedia oparta na powieści, ukazująca złowrogie wydarzenia w miasteczku Castle Rock.
- Piorunująca zapałka – historia o dziewczynce z nadprzyrodzonymi zdolnościami, która ucieka przed rządem.
- Strefa martwych dusz – thriller o mężczyźnie, który po przebudzeniu ze śpiączki zdobywa zdolność przewidywania przyszłości.
- Christine – horror o chłopaku, który staje się właścicielem nawiedzonego samochodu.