Kim jest Renata Dancewicz? [wiek, dzieci, mąż]


Renata Dancewicz. Tarnobrzeg. 2001.

Renata Dancewicz to polska aktorka teatralna i filmowa, która swoją przygodę z aktorstwem rozpoczęła od debiutanckiej roli Ani w filmie „Samowolka”. Od tego momentu zagrała w ponad 30 różnych produkcjach filmowych i serialach, stając się znana publiczności w Polsce. Jej filmografia obejmuje takie popularne tytuły jak „Pułkownik Kwiatkowski”, „Ekstradycja”, „Na Wspólnej”, „Szpilki na Giewoncie” oraz „Prawo Agaty”. Jest również brydżystką oraz aktywną feministką.

W jakim wieku jest Renata Dancewicz?

Renata Dancewicz przyszła na świat 7 lutego 1969 roku w Lesznie, zatem obecnie ma 54 lata.

Renata Dancewicz — wykształcenie

W młodości Renata Dancewicz uczęszczała do I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Lubinie, gdzie wykazywała zainteresowanie historią starożytną. Po ukończeniu szkoły średniej podjęła studia na Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Warto wspomnieć, że aby dostać się na tę uczelnię, musiała podjąć dwie próby. Niestety, mimo początkowych sukcesów, jej kariera aktorska na tej uczelni została przerwana po zaledwie dwóch latach w wyniku kwestii dyscyplinarnych.

Następnie Renata Dancewicz spróbowała swoich sił na wydziale prawa Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie jednak studiowała jedynie przez rok. W 1995 roku zdała egzamin aktorski w trybie eksternistycznym, co otworzyło jej drogę do kariery aktorskiej.

Renata Dancewicz — kariera

Renata Dancewicz zadebiutowała na ekranie filmowym w 1993 roku, biorąc udział w trzech różnych produkcjach: thrillerze o tytule „Wynajmę pokój”, dramacie „Samowolka” oraz komedii „Komedia Małżeńska”. Rok później aktorka pojawiła się w serialu obyczajowym o nazwie „Radio Romans”, a także zagrała w filmie Waldemara Szarka zatytułowanym „Oczy niebieskie” oraz w krótkometrażowym filmie erotycznym o tytule „Diabelska edukacja”. Szybko zdobyła serca widzów, stając się symbolem seksapilu lat 90.

W 1995 roku Renata Dancewicz wcieliła się w postać Krysi w filmie „Pułkownik Kwiatkowski”, za którą została nominowana do prestiżowej nagrody Złotej Kaczki. Szczególnie zapadła w pamięć widzom scena, w której zagrała u boku Marka Kondrata, w której bohater Kondrata reaguje łzami na widok nagich piersi Krysi. W tym samym roku pojawiła się również w filmach, takich jak „Opowieści erotyczne”, dramat „Tato” z udziałem Bogusława Lindy oraz melodramat Ryszarda Brylskiego o tytule „Deborah”.

Kolejne lata przyniosły Renacie Dancewicz udział w wielu produkcjach, takich jak „Ekstradycja 2” (1996), „Szwedzki bohater” (1997), „Gniew” (1997), „Siedlisko” (1998), „Ekstradycja 3” (1998) oraz „E=mc2” (2002).

W 2003 roku aktorka rozpoczęła swoją rolę jako adwokat Weroniki Wilk-Roztockiej w popularnym serialu TVN pod tytułem „Na Wspólnej”. W kolejnych latach pojawiła się w produkcjach takich jak „Pamiętasz mnie?” (2007), „33 sceny z życia” (2008), „Prosto z nieba” (2011) i „Bejbi blues” (2012).

Renata Dancewicz wzięła również udział w programie rozrywkowym „Taniec z Gwiazdami” w 2006 roku. Poza swoją karierą aktorską jest również znana ze swojego zaangażowania w życie społeczne, otwarcie wyraża swoje poglądy oraz bierze udział w działaniach na rzecz praw kobiet i równości dla społeczności LGBT.

Renata Dancewicz — nagrody

Aktorka została nagrodzona Złotymi Lwami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą w 1995 roku. Otrzymała także dwie nagrody burmistrza Słupcy na przeglądzie filmowym „Prowincjonalia” za udział w filmie „Pułkownik Kwiatkowski” oraz „Deborah” w 1996 roku.

Czy Renata Dancewicz ma męża i dzieci?

Renata Dancewicz nie ma męża. Jej partnerem jest jeden z najlepszych graczy brydża Tomasz Winciorek. Aktorka sama jest członkiem Polskiego Związku Brydża Sportowego. Ma tytuł Mistrza Międzynarodowego, a w 2006 została odznaczona Brązowym Medalem PZBS.

Renata Dancewicz ma syna Jerzego, który przyszedł na świat w 2003 roku. Jego ojcem jest Tomasz Winciorek.