Kim jest Joanna Kulig? [dzieci, mąż, rodzice]


Zdjęcie Instagram @joannakulig_official

Joanna Kulig to polska aktorka filmowa i teatralna, wokalistka, znana m.in. z filmów „Zimna wojna”, „Disco Polo” i „Sponsoring”. Na swoim koncie ma także kilka zagranicznych produkcji, takich jak amerykańsko-francuski serial „The Eddy”, film „She Came to Me”, który otworzył tegoroczne Berlinale, a także thriller „Knox Goes Away” w reżyserii Michaela Keatona, który jest też odtwórcą głównej roli. Niedawno pojawiła się wiadomość, że Joanna Kulig oficjalnie została członkinią Akademii Filmowej i znalazła się w gronie osób, które będą decydować o tym, kto otrzyma Oscara. Jeśli dana osoba zgodzi się na dołączenie do organizacji, może być w niej dożywotnio.

Joanna Kulig — wiek

Joanna Kulig urodziła się 24 czerwca 1982 roku w Krynicy, ma zatem 41 lat.

Czy Joanna Kulig aktorka ma siostrę?

Joanna Kulig ma dwie siostry i dwóch braci. Ich wspólną pasją od zawsze była muzyka. Śpiewali na weselach i lokalnych imprezach. Oprócz świetnej zabawy był to ich sposób na zarobek – w rodzinie bowiem się nie przelewało. Gwiazda przyznaje, że trudne dzieciństwo zahartowało ją na całe życie.

Dało mi ogromną siłę. Czy mogłabym wrócić dziś do tamtego świata? Chyba nie. Najlepsza jest suma wartości z obu tych światów – wyznała w „Gazecie Krakowskiej”.

Joanna Kulig — kariera wokalna

Jako dziecko chciała być piosenkarką. W Krynicy-Zdroju skończyła muzyczną podstawówkę w klasie fortepianu i – nie porzucając edukacji muzycznej – zaczęła naukę w technikum hotelarskim.

W wieku szesnastu lat zaprezentowała swoje wokalne umiejętności w popularnym telewizyjnym programie „Szansa na sukces”. Wykonała utwór „Między ciszą a ciszą” z repertuaru Grzegorza Turnaua, zachwycając publiczność zarówno swoim wyjątkowym głosem, jak i charyzmą sceniczną. Jej występ zdobył uznanie i pozwolił jej wygrać odcinek tego programu. W wielkim finale „Szansy na sukces” zajęła trzecie miejsce, co było znaczącym osiągnięciem jak na tak młodą artystkę.

Spotkanie z Grzegorzem Turnauem miało dla niej szczególne znaczenie, zaowocowało bowiem wspólnym nagraniem utworu, który znalazł się na płycie „Nawet” w 2002 roku.

W tym samym roku Joanna Kulig postanowiła sprawdzić swoje umiejętności w popularnym programie talent-show o nazwie „Idol”. Dzięki swojemu talentowi i charyzmie doszła aż do półfinału tego programu, co było znaczącym sukcesem w jej karierze.

Mimo marzeń o karierze muzycznej kolejne niepowodzenia podczas prób dostania się na wydział jazzu i muzyki rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach skierowały ją w nowym kierunku. Postanowiła rozpocząć studia aktorskie ze specjalnością wokalno-estradową w krakowskiej szkole teatralnej. Wybór ten okazał się trafiony, a Zuzanna Kulig ukończyła studia teatralne w 2007 roku, co stanowiło początek jej fascynującej kariery aktorsko-wokalnej.

Joanna Kulig – kariera teatralna

W roku 2006, będąc jeszcze studentką krakowskiej PWST, Joanna Kulig zadebiutowała na scenie Teatru Starego, gdzie zagrała postać Hermii w spektaklu „Sen nocy letniej” w reżyserii Mai Kleczewskiej. Po tym debiucie nadeszły kolejne znaczące role, m.in. w „Sejmie kobiet” i „Operetce” w reżyserii Mikołaja Grabowskiego, „Orestei” w reżyserii Jana Klaty oraz „Oczyszczeniu” w reżyserii Petra Zelenki.

Występy na innych teatralnych scenach również wpisały się w jej karierę, obejmując takie produkcje jak „Wassa Żeleznowa” Gorkiego w reżyserii Waldemara Raźniaka, musical „Chopin musi umrzeć” w reżyserii Marcina Wrony oraz „Sonata Belzebuba” Witkiewicza w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego. Kulig zyskała reputację specjalistki od udanych debiutów aktorskich.

W roku 2006, kiedy po raz pierwszy zaprezentowała się na scenie Teatru Starego, zadebiutowała także w teatrze telewizji w spektaklu „Doktor Halina” w reżyserii Marcina Wrony. Za swoją kreację w tym spektaklu otrzymała nagrodę na festiwalu Dwa Teatry w Sopocie.

W jakich filmach zagrała Joanna Kulig?

W 2008 roku Joanna Kulig zadebiutowała na dużym ekranie w filmie „Środa, czwartek rano” w reżyserii Grzegorza Packa. Ten film, będący swoistą wariacją na temat „Przed wschodem słońca” Richarda Linklatera, przyniósł jej uznanie jako aktorki. Kulig wcieliła się w postać młodej dziewczyny, która spędza kilkanaście godzin z przypadkowo poznanym chłopakiem, biorąc udział w grze związanej z kłamstwami, półprawdami i uwodzeniem. Jej rola przyniosła jej nagrodę dla najlepszej debiutantki na Festiwalu Filmowym w Gdyni.

Chociaż Joanna Kulig na początku swojej kariery miała swoje sukcesy, to nie uchroniło jej to przed pewnym zawodowym kryzysem. W pewnym momencie rozważała nawet zakończenie swojej kariery aktorskiej. Jednak oglądając swój występ w spektaklu „Doktor Halina” zrozumiała, że ma talent i potencjał jako aktorka, co skłoniło ją do kontynuacji swojej kariery scenicznej.

„Doktor Halina” nie tylko nie odwiodła Kulig od zakończenia kariery aktorskiej, ale wręcz stała się jej przepustką do dalszych sukcesów. Paweł Pawlikowski, przygotowujący się wtedy do produkcji filmu „Ida”, zauważył ją podczas tego przedstawienia. Zainspirowany jej występem, zaprosił Kulig na casting do swojego nowego projektu. Jednak po przesłuchaniach okazało się, że choć aktorka była wyjątkowo utalentowana, jej charyzma i sensualność nie pasowały do roli eterycznej i niewinnej Idy, którą reżyser zamierzał obsadzić.

W 2011 roku Joannie Kulig zaproponowano rolę polskiej barmanki, która uwiodła głównego bohatera. Grając u boku światowych gwiazd, Ethana Hawke’a i Kristin Scott Thomas, Kulig zachwyciła naturalnością i ekranowym urokiem.

Kolejną ważną rolą w jej karierze była postać młodej prostytutki w filmie „Sponsoring” w reżyserii Małgośki Szumowskiej. W tej niejednoznacznej roli, w partnerstwie z Juliette Binoche, Kulig stworzyła odważną kreację, co zaowocowało zdobyciem w 2012 roku nagrody dla najlepszej aktorki drugoplanowej na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Rok później, została uhonorowana nagrodą Orła, polską Nagrodą Filmową, za tę samą rolę.

Po tych sukcesach zaczęła otrzymywać propozycje ról w filmach międzynarodowych. Zagrała w filmie „Zagubiony czas” Anny Justice, w hollywoodzkim „Hansel i Gretel: Łowcy czarownic” Tommy’ego Wirkoli, a także w koreańskim „Way Back Home” w reżyserii Bang Eun-jin. Nie zapomnijmy także o jej roli w „Niewinnych” Anne Fontaine, opowiadającym o zakonnicach, które zostały zgwałcone przez radzieckich żołnierzy w czasie II wojny światowej.

W polskich produkcjach także odnosiła sukcesy. Zagrała w „Disco Polo”, campowym, prześmiewczym filmie w reżyserii Macieja Bochniaka, wcielając się w postać gwiazdy disco-polo. W „Pitbull. Niebezpiecznych kobietach” Patryka Vegi zagrała twardą policjantkę. Pokazała także swój talent komediowy w popularnym telewizyjnym serialu „O mnie się nie martw”.

Następnie przyszedł czas na kolejne spotkanie Kulig z Pawłem Pawlikowskim. W „Idzie” aktorka wcieliła się w piosenkarkę wykonującą jazzowe standardy. Jednak prawdziwym przełomem okazała się jej rola Zuli w filmie „Zimna wojna”. Zadanie to wymagało od Kulig kilku miesięcy intensywnych przygotowań, w tym treningów wokalnych, lekcji śpiewu klasycznego i jazzowego, a także nauki tańca, głównie ludowego. Jej wyjątkowy trud włożony w przygotowania zaowocował wzruszającym portretem kobiety spragnionej miłości i skazanej na niespełnienie.

„Zimna wojna” miała swoją premierę w maju 2018 roku w Cannes, gdzie zdobyła nagrodę za najlepszą reżyserię. Kulig i pozostali polscy aktorzy zyskali szerokie uznanie krytyków, a jej rola w filmie była porównywana do występów takich legend jak Jeanne Moreau. Kulig zdobyła Paszport Polityki 2018 w kategorii Film oraz Orła 2019 za najlepszą główną rolę kobiecą.

W „Klerze” (2018) w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego, grała drugoplanową rolę gospodyni, która była zarazem kochanką księdza. W „7 uczuć” Marka Koterskiego (2018) zagrała epizodyczną rolę. Rok później pojawiła się w filmie „Ja teraz kłamię” w reżyserii Pawła Borowskiego, gdzie zagrała drugoplanową rolę.

Jej sukces w „Zimnej wojnie” otworzył drzwi do pierwszej zagranicznej roli. W amerykańskim serialu „Hanna” (2018) zagrała matkę głównej bohaterki. Następnie pojawiła się w serialu „The Eddy” (2020) z jedną z głównych ról. Jej postać przypominała rolę, którą stworzyła w filmie „Zimna wojna” – była to kolejna piosenkarka żyjąca w Paryżu, która przeżywała burzliwy związek. Tym razem, za reżyserię serialu odpowiadał Damien Chazelle, twórca takich filmów jak „Whiplash” i „La La Land”.

Kto jest mężem Kulig?

W 2009 roku Joanna Kulig została żoną reżysera i scenarzysty Macieja Bochniaka. Para ma syna Jana, który urodził się w 2019 roku.

Joanna Kulig — Instagram

Aktorka prowadzi konto na Instagramie pod nazwą @joannakulig_official. Aktualnie jej profil obserwuje 247 tysięcy użytkowników tego serwisu.