Bardzo często po intensywnym i wymagającym zabiegu rozjaśniania włosy wydają się suche i łamliwe. Produkty do rozjaśniania mogą być niezwykle silne i źle użyte mogą zniszczyć ich prawdziwą strukturę. Dowiedzmy się, dlaczego rozjaśnianie powoduje tyle negatywnych skutków ubocznych.
Dlaczego włosy po rozjaśnianiu są zniszczone?
Niestety, ale proces rozjaśniania włosów opiera się na wyciąganiu z nich naturalnych pigmentów. Aby to zrobić, należy otworzyć łuskę włosa, która jest barierą ochronną. Ich podniesienie może doprowadzić do stałych uszkodzeń i negatywnych skutków, takich jak wysoka porowatość.
Samo usuwanie naturalnych barwników ma swoje konsekwencje. Chroniąca włosy melatonina znika, przez co te stają się mniej odporne na czynniki zewnętrzne. Szybciej pochłaniają wilgoć oraz promieniowanie UV.
Częste i intensywne rozjaśnianie może wpłynąć również na ilość keratyny we włosach, czyli głównego ich budulca. To właśnie wpływ na jej strukturę doprowadza do osłabienia kondycji włosów. Kosmyki stają się kruche i łamliwe. Tracą również na swojej elastyczności.
Jak zminimalizować ich zniszczenie?
Chociaż każdy zabieg rozjaśniania włosów jest dla nich niezwykle inwazyjny, przy odpowiedniej pielęgnacji można zminimalizować negatywne skutki.
Mimo wszystko najlepiej podjąć się tego procesu u specjalisty. Fryzjerzy wiedzą, jak odpowiednio dobrać składniki. Często zabieg rozjaśniania dzieli się na kilka pojedynczych sesji, żeby pozostawić czas na odżywienie i regenerację.
W trakcie rozjaśniania włosów warto unikać wysokich temperatur. Chodzi zarówno o ciepłą wodę, jak i o narzędzia do stylizacji na gorąco. Chociaż otwartość łusek zachęca do ich stylizacji, należy powstrzymać się przed nadmiernym użytkowaniem suszarek, prostownic czy lokówek. W ten sposób unikniemy dalszego uszkodzenia.
Ważne okazują się również kosmetyki, których używamy do późniejszej pielęgnacji. Z pewnością postaw na coś, co głęboko odżywi i zregeneruje zniszczone kosmyki. Jakich składników szukać? Już mówimy!
Produkty i składniki, które mogą pomóc w regeneracji
Zwróć uwagę na każdy etap swojej pielęgnacji. Zaczynając od szamponów, poszukaj kosmetyków, które posiadają składniki nawilżające takie jak aloes czy gliceryna. To rozpocznie odbudowę włosa od środka.
Następnie zaaplikuj odżywkę z proteinami. To silne składniki odżywcze, które poleca się do włosów wysokoporowatych. Pomogą wyrównać i przymknąć otwarte po rozjaśnianiu łuski.
Na dodatek zastosuj regenerujące maseczki, ochronne sera i wygładzające olejki. Te ostatnie można używać również na suchych włosach. Potrafią dodać włosom delikatnego i przyciągającego blasku. Przykłady odpowiednich produktów znajdziesz na przykład pod linkiem: https://onlybio.life/oleje-do-wlosow.
Niestety rozjaśnianie włosów wymaga od nas użycia silnych specyfików chemicznych, które zmieniają strukturę włosa. Żeby zadbać o ich późniejsze zdrowie, należy zastosować się do kilku kroków, które zminimalizują skutki uboczne stosowanych środków. Odpowiednia pielęgnacja w połączeniu z właściwymi kosmetykami pomogą je szybko i skutecznie odbudować.
Artykuł Sponsorowany