Żaden lęk nie jest powodem do tego, by zamykać się w sobie, przestać kontaktować się z ludźmi i wstydzić się swoich uczuć. Emocje się po prostu pojawiają, a panowanie nad nimi stanowi nie lada wyzwanie. W przypadku fobii jest szczególnie trudno, bo poza kontrolowaniem odczuwanych przez każdego strachu, złości, radości, smutku, pojawia się wyzwanie panowania nad lękiem. Samodzielne mierzenie się z tym wszystkim nie zawsze przynosi rezultaty. Często postępy są wolniejsze niż nasilanie się zaburzenia. Warto skorzystać wówczas ze wsparcia psychoterapeuty. Zwłaszcza, że teraz sesje odbywają się także online.Jak wiele osób zmaga się z fobiami?
Entomofobia to lęk przed owadami. Awiofobia to niepokój odczuwany na samą myśl o lataniu. A ofidiofobia to obawy przed wężami. To tylko trzy przykłady lęków fobicznych z długiej listy rzadziej lub częściej występujących. Społeczeństwo często stosuje podział na bardziej i mniej dziwne. Uznając przykładowo arachnofobię, czyli lęk przed pająkami za bardziej zrozumiały (akceptowalny) niż kaligynefobię, czyli lęk przed pięknymi kobietami. Takie postrzeganie tego zaburzenia sprawia, że wiele osób, które się z nim zmagają, nie sięga po pomoc w obawie przed wyśmianiem.
Tymczasem jak wynika z badań EZOP II, przeprowadzonych w latach 2017 – 2021, z zaburzeniami nerwicowymi i pokrewnymi zmaga się aż 16,07% dorosłych Polaków. Wśród fobii dominują fobie swoiste, do których przyznaje się 4,89% osób i społeczne, z którymi zmaga się 1,65% osób.
Dowiedz się więcej na temat tego, czym jest fobia społeczna: https://www.twojpsycholog.online/zakres-pomocy/fobie/fobia-spoleczna.
Jak wiele osób korzysta z pomocy, której potrzebuje? Niestety zbyt mało. Większość decyduje się toczyć samotną walkę z lękami, które trudno jest zrozumieć i poskromić. Jak wynika z przytaczanych już badań EZOP II – ze świadczeń specjalistycznych korzystało kiedykolwiek w życiu zaledwie 11,1% mężczyzn i 14,9% kobiet.
Od problemu nie są wolne również dzieci. Aż 33,3% uczniów zmaga się z FOMO, czyli lękiem przed odłączeniem od sieci. Wyzwaniem jest też niepokój przed odrzuceniem przez rówieśników (najczęściej na skutek niespełniania oczekiwań względem wyglądu).
Dowiedz się więcej na temat tego, czym jest fobia szkolna u dzieci i nastolatków: https://www.twojpsycholog.online/zakres-pomocy/fobie/fobia-szkolna.
Czy fobie można leczyć?
Wciąż wiele osób sądzi, że zaburzeń emocjonalnych się nie leczy. Stanowią w ich mniemaniu objaw słabości i nieprzystosowania do dojrzałego życia. Tymczasem wszelkie zaburzenia nerwicowe można, a wręcz trzeba leczyć, aby poprawić jakość swojego życia.
Dla wielu potrzebujących barierą jest jednak nie tylko strach przed ostracyzmem społecznym. Osoby pracujące całymi dniami, mieszkające w małych miejscowościach, a także opiekujące się dziećmi i chorymi członkami rodziny mają poważną trudność, by umówić się na wizytę u terapeuty w gabinecie. Obecnie dostępne jest też leczenie online. Wybór tej nowoczesnej formy nie jest jednak godzeniem się na gorsze efekty. Jak wynika z analiz dostępnych badań, przeprowadzonych przez zespół pod kierownictwem Baraka, skuteczność sesji online i w gabinecie jest jednakowa. To jednak zdalna psychoterapia jest wygodniejsza i pozwala korzystać ze wsparcia w dobrze znanym zaciszu własnego domu.
Jak leczone są lęki fobiczne?
Podstawą terapii zaburzeń nerwicowych i pokrewnych jest psychoterapia poznawczo-behawioralna, wykonywana metodami:
modelowania (obserwowanie osoby w obliczu bodźca wywołującego lęk, która jednak nie cierpi w wyniku tego kontaktu),
densenzytyzacji (stopniowa ekspozycja na bodziec wywołujący lęk, w celu odwrażliwienia),
zanurzenia (wystawienie na bodziec wywołujący lęk w czasie sesji).
Skuteczna też może okazać się psychoterapia psychodynamiczna, która pozwala poznać mechanizmy rządzące odczuwanymi emocjami. Jest to sposób na wgląd w siebie i rozpoznanie jak pojawiają się pewne reakcje, by lepiej nad nimi panować.
Dowiedz się więcej na temat fobii i metod ich leczenia: https://www.twojpsycholog.online/zakres-pomocy/fobie.