Bardzo często szukanie pomocy w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia psychicznego jest dla nas niezwykle trudne. Każda osoba, która zauważyła u siebie niepokojące objawy bądź wzorce zachowań, które mają negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie, powinna rozważyć skierowanie się do lekarza specjalisty. Pamiętaj, że zdrowie psychiczne jest tak samo istotne, jak fizyczne, a gdy nastąpią epizody związane z jego pogorszeniem, warto zgłosić się po pomoc i odpowiednie leczenie.Kiedy powinniśmy się udać po wsparcie do lekarza psychiatry?
Współczesna psychiatria zna wiele schorzeń, które mogą nam utrudniać codzienne funkcjonowanie. Ich objawy potrafią być różnorodne, jednak generalnie można znaleźć kilka symptomów, które powinny wzbudzać nasz niepokój. Do najczęstszych należy ogólne przygnębienie. Jeżeli zaobserwujesz u siebie poczucie bezsensu i regularne, długie spadki nastroju, może być to symptom np. depresji. W przypadku wahań humoru i występujących na zmianę okresów głębokiego smutku oraz euforii może z kolei chodzić o chorobę afektywną dwubiegunową.
Jeżeli zauważysz u siebie któryś z tych objawów rozważ konsultację u lekarza psychiatry. Podane wyżej jednostki chorobowe są oczywiście jedynie przykładami, a wymienione objawy mogą wynikać również z innych schorzeń czy przypadłości. Jak już wspomnieliśmy wyżej, samodzielne diagnozowanie się nigdy nie jest dobrym pomysłem. Psychiatria to złożona i niezwykle skomplikowana dziedzina medycyny, a jedyną osobą mogącą postawić profesjonalną diagnozę jest osoba wykształcona w tym kierunku.
Niepokojące objawy, które powinny skłonić do wizyty u psychiatry
Spadki czy wahania nastrojów to tylko dwa z licznych przykładów objawów problemów z psychiką, które możemy u siebie zaobserwować. Osoby zmagające się z depresją czy uzależnieniami mogą mieć również problemy np. ze snem. Zaburzenia rytmu dobowego, zarówno zbyt długie, jak i zbyt krótkie spanie, mogą negatywnie wpłynąć na nasze codzienne funkcjonowanie. Często osoby cierpiące na tzw. hipersomnie (czyli regularne spanie powyżej 9 godzin na dobę) mimo tak długiego odpoczynku odczuwają duże zmęczenie i senność w ciągu dnia. Psychiatria wskazuje zaburzenia snu jako objawy depresji czy stanów lękowych.
Kolejnym niepokojącym objawem są ataki paniki czy regularnie powtarzające się uczucie lęku. Każdy człowiek ma wpisany w swój schemat zachowań mechanizm strachu. W razie wystąpienia niebezpieczeństwa nasz organizm „pompuje” do krwi adrenalinę i przyspiesza rytm serca – dzięki temu jesteśmy gotowi do szybkiego działania w kryzysowych sytuacjach. Osoby z zaburzeniami lękowymi odczuwają strach, nawet jeśli dookoła nie dzieje się nic szczególnie niebezpiecznego. Takie objawy nierzadko wynikają z traumatycznych przeżyć lub uzależnień od używek. Pamiętaj jednak, że współczesna psychiatria zna sposoby na ich łagodzenie i leczenie.
Gdzie szukać pomocy?
Choć społeczeństwo jest coraz bardziej świadome chorób i zaburzeń psychicznych, nadal jest to sfera objęta pewnym tabu. Niezależnie od sytuacji, zawsze warto zgłosić się po profesjonalną pomoc. Jeżeli czujesz regularne przygnębienie, masz napady lękowe lub cierpisz z powodu zaburzeń snu, możesz umówić się na wizytę do psychiatry. Pamiętaj, że zbyt długie lekceważenie problemu może prowadzić do nasilenia się objawów i poważnych utrudnień w codziennym funkcjonowaniu.