Rozwój mowy u dziecka jest niezwykle złożonym i równocześnie bardzo indywidualnym procesem. Często wśród rodziców pojawia się niepokój w przypadku występowania opóźnień czy trudności w tym zakresie. Przy jakichkolwiek wątpliwościach czy podejrzeniach warto jak najwcześniej skonsultować swoje obawy ze specjalistą. W Instytucie SANA we Wrocławiu przyjmuje doświadczony neurologopeda dziecięcy, który zapewnia opiekę najmłodszym pacjentom, zmagającym się z różnego rodzaju zaburzeniami rozwojowymi.
Czym zajmuje się neurologopeda?
Neurologopeda dziecięcy we Wrocławiu zajmuje się diagnozą i terapią zaburzeń mowy, komunikacji i jedzenia, które mają głównie podłoże neurologiczne. Specjalista pracuje z maluchami, które zmagają się z opóźnionym rozwojem mowy i wadami wymowy, rozszczepem wargi i/lub podniebienia, a także z dziećmi, u których zdiagnozowano m.in. padaczkę, mózgowe porażenie dziecięce, autyzm, zespół Aspergera, ADHD, afazję czy dysfagię.
Na pierwszą wizytę do neurologopedy można wybrać się już w wieku niemowlęcym. Należy pamiętać, że wczesne postawienie diagnozy i wdrożenie odpowiedniej terapii zwiększa efektywność leczenia. Na konsultację do specjalisty warto umówić się gdy dziecko:
- urodziło się przedwcześnie,
- ma jakieś obciążenia z okresu ciążowego i okołoporodowego,
- ma trudności ze ssaniem, żuciem i połykaniem,
- ma zaburzony rozwój mowy i/lub słuchu,
- nadmiernie się ślini i ma ciągle przechyloną głowę na bok,
- nie wykazuje żadnej interakcji z otoczeniem,
- ma problemy z komunikacją niewerbalną,
- ma zdiagnozowaną wadę genetyczną lub zaburzenie neurologiczne.
Opieka neurologopedyczna we Wrocławiu
W Instytucie SANA przyjmuje doświadczony neurologopeda, który wykazuje ogrom cierpliwości i empatii względem dzieci, podchodząc indywidualnie do każdego małego pacjenta. Podczas pierwszej wizyty specjalista przeprowadza wywiad z rodzicami, a następnie zapoznaje się z dokumentacją medyczną i wykonuje szczegółowe badanie dziecka. Na koniec stawiana jest diagnoza wraz z zaplanowaniem odpowiedniej terapii, dostosowanej do wieku, potrzeb i możliwości dziecka. Neurologopeda współpracuje również z innymi specjalistami dziecięcymi, co pozwala na kompleksowe podejście do zdiagnozowanych problemów i zwiększenie efektywności terapii.
Jeśli zauważyłeś u swojego dziecka niepokojące objawy opisane w tym artykule, nie czekaj — umów się na wizytę u neurologa dziecięcego we Wrocławiu! Dzięki indywidualnemu podejściu, nowoczesnym metodom terapii i wsparciu zespołu specjalistów z Instytutu SANA, Twoje dziecko ma szansę na pełniejszy rozwój mowy i komunikacji, co przełoży się na jego jakość i komfort życia w przyszłości.