Lecytyna sojowa

Lecytyna to grupa substancji, które wykazują korzystny wpływ na ludzkie zdrowie. Pozyskiwana jest z różnych produktów. Jedną z najpopularniejszych jest lecytyna sojowa z nasion soi. Jest ona szczególnie polecana osobom chcącym zadbać o prawidłowy poziom cholesterolu, ale nie tylko. Jakie właściwości prozdrowotne ma lecytyna pozyskiwana z soi?

Czym jest lecytyna sojowa?

Lecytyna to grupa związków należących do fosfolipidów. Po raz pierwszy pozyskano ją z żółtka jaja kurzego, ale jej źródłem są również inne produkty (soja, rzepak, ryby morskie, słonecznik). Obecnie dużą popularnością cieszy się lecytyna sojowa

Proces jej pozyskiwania zaczyna się od wyekstrahowania oleju z nasion soi, który poddaje się oczyszczaniu w celu usunięcia zanieczyszczeń i innych niepożądanych substancji. Następnie zachodzą procesy: hydratacji, oddzielania lecytyny i suszenia.

Tak pozyskana lecytyna znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i farmaceutycznym. Używa się jej m.in. jako emulgatora w niektórych produktach, nośnika substancji aktywnych, czy środka nawilżającego w kosmetykach do pielęgnacji ciała.

Nie można zapominać też o tym, że lecytyna sojowa pojawia się również w składzie suplementów diety i leków wspomagających układ nerwowy, serce i wątrobę. Z czego to wynika?

Lecytyna – dobra dla zdrowia serca i nie tylko

Lecytyna sojowa wykazuje właściwości prozdrowotne, dzięki którym zaleca się ją przy różnych dolegliwościach, profilaktyce i wspomaganiu leczenia wybranych chorób. Mówi się, że jest dobra dla zdrowia serca, ponieważ:

  • jest źródłem choliny, która usprawnia metabolizm cholesterolu;
  • jako źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych usprawnia transport cholesterolu i przyspiesza usuwanie jego nadmiaru z organizmu;
  • wykazuje działanie emulgujące, czyli rozbija cholesterol na mniejsze cząsteczki i zapobiega powstawaniu złogów miażdżycowych oraz zakrzepów naczyń wieńcowych;
  • pomaga regulować poziom cholesterolu frakcji LDL (tzw. złego cholesterolu) i trójglicerydów;

Lecytyna ma korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, ale nie tylko. Jest ważna również dla zdrowia ośrodkowego układu nerwowego i wątroby.

Wspomaganie koncentracji i pamięci to jedno z najbardziej znanych i cenionych działań lecytyny. Wynika ono z obecności choliny, która wpływa na proces odbudowy tkanki mózgowej. 

Z kolei korzystne działanie na wątrobę to zasługa tego, że lecytyna:

  • działa stabilizująco na błony komórkowe hepatocytów (komórek wątroby);
  • zmniejsza szkodliwe otłuszczanie wątroby;
  • stymuluje proces detoksykacji i regeneracji wątroby (co jest szczególnie ważne w przypadku osób, które przyjmują leki i inne substancje obciążające ten narząd przez dłuższy czas);

Lecytyna pozyskiwana z soi ma korzystny wpływ na serce, wątrobę i ośrodkowy układ nerwowy. To sprawia, że jest szczególnie polecana m.in. osobom, które mają nieprawidłowy poziom cholesterolu we krwi, odczuwają problemy z koncentracją i pamięcią, a także skarżą się na spadek formy fizycznej i umysłowej. 

Tagged

Dodaj komentarz