Kiedy rozpocząć przygotowania do egzaminu ósmoklasisty?

Koniec szkoły podstawowej wiąże się z koniecznością zdania egzaminu ósmoklasisty. Jego wynik decyduje o tym, do jakiego liceum dostanie się uczeń. Dlaczego klasa 7 to dobry moment na rozpoczęcie przygotowań? Przeczytaj tekst i sprawdź dlaczego!

  1. Z jakich przedmiotów zdaje się egzamin ósmoklasisty?
  2. Dlaczego klasa 7 to ważny moment?

Egzamin ósmoklasisty to jeden z pierwszych poważniejszych sprawdzianów, jakie stoją przed uczniem w trakcie edukacji szkolnej. Z pewnością będzie dla dziecka dużym przeżyciem i wyzwaniem. Klasa 7 to idealny moment na przygotowania, które pozwolą łagodnie przejść przez serie egzaminów. 

Z jakich przedmiotów zdaje się egzamin ósmoklasisty?

Uczniowie kończący szkołę podstawową muszą zdać egzamin z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Egzamin ma formę pisemną i jest rozłożony na trzy dni – każdego dnia uczeń przystępuje do innego przedmiotu. Wynik egzaminu przedstawiony jako wartość procentowa i centylowa. Pozwala to sprawdzić wiedzę ucznia oraz porównać jej zakres z innymi rówieśnikami. Im wyższy wynik, tym łatwiej o miejsce w dobrym liceum. Dlatego niezwykle ważne jest sumienne przygotowanie do egzaminów. 

Dlaczego klasa 7 to ważny moment?

Siódma klasa to dla ucznia ważny moment. Pojawiają się nowe przedmioty: chemia, fizyka, geografia i biologia. Zakres wiedzy do przyswojenia jest dużo większy, dlatego ważne jest wsparcie ucznia w zdobywaniu wiadomości. Podręczniki i dodatkowe zeszyty ćwiczeń pomogą w utrwalaniu zdobytej już wiedzy. Mogą być pomocne także w rozwijaniu zainteresowań młodego człowieka. To również idealny moment na rozpoczęcie ewentualnych korepetycji, jeśli jakiś przedmiot sprawia większe trudności. 

Ważne jest, żeby nie nakładać na ucznia zbyt dużej presji. Klasa 7 to czas, gdy egzamin jest jeszcze dość odległy, a jednocześnie uczniowie odczuwają większą ilość nauki niż w poprzednich latach. Rozmawiając z dzieckiem dobrze jest podkreślać, że egzamin to ważny element w trakcie edukacji. Jednocześnie nie należy wzbudzać obaw lub strachu związanym z wynikiem. Wręcz przeciwnie — można podkreślać fakt, że uczeń nie ma obowiązku osiągnięcia określonej liczby punktów. Jednak obudzenie w nim ambicji do zdobycia jak najlepszego wyniku z pewnością zaowocuje w dorosłym życiu. 

Rozpoczęcie przygotowań do egzaminu ósmoklasisty we wcześniejszym roku szkolnym pozwoli dziecku zdobyć większą pewność siebie na egzaminie. Regularne powtórki i rozwiązywanie testów sprawi, że uczeń będzie zaznajomiony z formatem egzaminu, co sprawi, że łatwiej poradzi sobie z emocjami związanymi ze stresem i strachem. 

Tagged