Jak się rozwieść? Rozwód krok po kroku

Rozwód jest niewątpliwie bolesnym i stresującym procesem, lecz w wielu sytuacjach jest to jedyne rozwiązanie. Rozwód wymaga wielu dowodów i precyzyjnie napisanych wniosków i pozwów, dlatego adwokat rozwodowy z Opola radzi jak rozpocząć proces rozwodowy.Sporządzenie pozwu

Pierwszym krokiem ku otrzymaniu rozwodu jest złożenie pozwu. Pozew rozwodowy powinien być sporządzony na piśmie i zawierać niezbędne informacje takie jak m.in.:

– określenie obu stron, imiona, nazwiska, adres zamieszkania i numer PESEL powodu (osoby wnoszącej pozew),

– precyzyjnie zapisane żądania (rozwód z orzekaniem o winie jednej strony lub obu stron, bez orzekania o winie) oraz żądania dodatkowe (odebranie lub ograniczenie praw rodzicielskich, podział majątku itp.),

– argumenty i dowody potwierdzające trwały i całkowity rozpad pożycia małżeńskiego w sferach emocjonalnych, fizycznych i gospodarczych.

Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy adwokata z Opola, który pomoże nie tylko w sporządzeniu pozwu rozwodowego, ale przeprowadzi nas przez całą procedurę. Obecność adwokata to także często wsparcie mentalne. Mając świadomość, że jest z nami specjalista, łatwiej jest przetrwać ten trudny czas.

  1. Złożenie pozwu

Pozew należy złożyć w sądzie w okręgu, który obejmuje ostatnie miejsce zamieszkania małżonków lub jednego z nich, np. mieszkańcy Opola będą składać pozew w Sądzie Okręgowym w Opolu. Dokument należy dostarczyć w dwóch egzemplarzach, tak by możliwe było wysłanie pozwu współmałżonkowi. Do pozwu należy dołączyć akt małżeństwa oraz jeśli małżeństwo ma niepełnoletnie wspólne dzieci – ich akty urodzenia. Współmałżonek po otrzymaniu pozwu może sporządzić odpowiedź na niego, gdzie przedstawi swoje zdanie i żądania lub może wyrazić brak zgody na rozwód.

  1. Rozprawa sądowa

Proces rozwodowy może być bardzo długi, lecz zdarzają się też takie, w których wyrok jest ogłoszony szybko. Dzieje się tak najczęściej w procesach, w których został złożony pozew rozwodowy bez orzeczenia o winie, w których powód wraz z pozwanym już wcześniej uzgodnili wspólne stanowisko w sprawie oraz kiedy strony pozwu nie mają wspólnych dzieci. Natomiast w innych przypadkach rozwód może trwać nawet wiele miesięcy. Rozwód z orzeczeniem o winie jednej strony lub obu stron jest jednym z najdłuższych procesów ze względu na poszukiwanie i prezentowaniu dowodów winy, przesłuchiwanie świadków.

  1. Orzeczenie rozwodu

Ostatnim i niewątpliwie dla większości najważniejszym etapem procesu rozwodzenia się jest wyrok. Staje się on prawomocny w momencie, w którym żadna ze stron nie wniesie apelacji ani nie będzie żądała uzasadnienia wyroku w wyznaczonych terminach.

Rozwód jest bardzo czasochłonnym i trudnym procesem, dlatego warto wesprzeć się fachowym doradztwem adwokata. Nawet jeżeli stronom uda się dostać rozwód w krótkim czasie pozostaje kwestia zbierania dowodów rozpadu pożycia małżeńskiego – trzeba nie tylko udowodnić, że jest on całkowity, ale także, że jest trwały co znaczy, że nie ma szans na jego odnowienie w przyszłości dzięki np. mediacjom. W sprawach dotyczących małżeństw z dziećmi pojawia się kwestia alimentów, ustalenia ich wysokości na podstawie wydatków przeznaczanych na dzieci i zarobków strony, która miałby świadczyć owe alimenty. Procesy rozwodowe z orzekaniem o winie są czasochłonne z względu na zbieranie dowodów winy np. zdrady, porzucenia rodziny czy uzależnienia, a następnie prezentowania ich. Dlatego w procesie tworzenia pozwu rozwodowego warto sięgnąć po pomoc prawnika, który pomoże nie tylko w tworzeniu pozwu, ale także będzie reprezentował powód w procesie sądowym.

Tagged