Orteza ortopedyczna na rękę ma szerokie zastosowanie w medycynie. Może być stosowana w leczeniu urazów kończyn, ich zabezpieczeniu po operacji, a także w celach profilaktycznych. Odpowiednio dobrana przyspiesza rekonwalescencję i znacząco poprawia komfort codziennego życia chorego. Co najważniejsze, dostępność różnych rodzajów ortez sprawia, że są one bardzo wszechstronnym zaopatrzeniem medycznym. Sprawdź, co musisz o nich wiedzieć!
Co to jest orteza ręki i kiedy się ją stosuje?
Głównym zadaniem, jakie musi spełniać orteza na rękę, jest zabezpieczenie konkretnej części kończyny przed dalszymi urazami. Jest ona skonstruowana w taki sposób, aby unieruchamiać, stabilizować i odciążać uszkodzoną część ręki po złamaniu, skręceniu czy zwichnięciu stawu. Zapobiega ona też niepożądanym ruchom kończyny i utrzymuje ją w stałej pozycji.
W zależności od rodzaju urazu wykorzystuje się ortezy:
- łokcia;
- barku;
- barku i ramienia;
- nadgarstka;
- dłoni i przedramienia;
- palców.
Ortopedyczne ortezy na rękę często wykorzystuje się jako zamiennik gipsu, jeśli istnieją ku temu wskazania medyczne.
Jakie są największe zalety ortezy?
W porównaniu do opatrunków gipsowych ortezy na rękę są znacznie łatwiejsze i wygodniejsze w użytkowaniu. Podobnie jak gips trwale unieruchamiają kończynę, a przy tym:
- są przewiewne i przy odpowiedniej pielęgnacji, zapobiegają powstawaniu odparzeń, podrażnień, zaczerwienień czy wysypek skórnych;
- dają możliwość dokładnego umycia uszkodzonej kończyny;
- są lekkie, dzięki czemu zapewniają maksymalną możliwą w konkretnej sytuacji mobilność ręki.
W ten sposób, we wskazanych przypadkach, orteza ręki umożliwia szybsze podjęcie rehabilitacji i tym samym skraca czas rekonwalescencji do minimum.
Jednak największą zaletą ortez na rękę jest ich wszechstronność zastosowania. Są zalecane nie tylko przy leczeniu przebytych kontuzji, ale również w przypadku wad postawy, chorób neurologicznych i reumatycznych, podczas uprawiania sportu, aby zabezpieczyć kończynę przed urazem czy jako opatrunek kompresyjny. W każdym przypadku zapewniają one pożądaną w danej sytuacji ruchomość ręki.
Na co zwracać uwagę przy wyborze ortezy lub stabilizatora?
Aby orteza spełniła swoje zadanie, powinna być dopasowana i do ciała, i do charakterystyki schorzenia lub urazu. W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę jej rodzaj — od tego zależy bowiem, jak będzie zachowywać się na kończynie. Najpopularniejsze są trzy rodzaje ortez:
- elastyczne — mają właściwości kompresujące, pomagają zredukować ból, wspomagają procesy gojenia krwiaków i obrzęków, zapobiegają nawykowym skręceniom stawów, a przy tym pozwalają zachować pełną mobilność i sprawność ręki;
- półsztywne — tylko częściowo unieruchamiają rękę, zapobiegając wystąpieniu kolejnemu urazowi i odciążając kończynę;
- sztywne — zazwyczaj zastępują opatrunek gipsowy.
Kolejnym ważnych czynnikiem wyboru jest rozmiar stabilizatora na rękę. Zbyt duży nie zabezpieczy kończyny należycie i może się z niej zsuwać, a zbyt mały — może zaburzać krążenie oraz powodować otarcia i rany. Dobrze więc przed zakupem dokładnie zmierzyć rękę i dobrać dopasowany do tego produkt lub poprosić o radę lekarza.
Oczywiście nie mniej ważna jest jakość wykonania wybranej ortezy. Powinna ona być wykonana z oddychającego, miłego dla skóry materiału, tym bardziej że urazom czy chorobom reumatycznym nierzadko towarzyszy tkliwość skórna. Jeśli to możliwe, warto też zwrócić uwagę na takie udogodnienia jak: łatwość samodzielnego zakładania, trwałe mocowania, dostępność wielostopniowej regulacji poziomu kompresji.
Wybór ortez ręki jest naprawdę szeroki — warto poświęcić mu chwilę, bo właściwie wybrany stabilizator to inwestycja w Twoje zdrowie.
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.