Czy stal chirurgiczna w biżuterii rdzewieje?

Każdy z nas ma swoje ulubione dodatki, po które chętnie sięga na co dzień. Zależy nam na tym, aby wyglądały nienagannie, pomimo upływu czasu. Niestety, często zdarza się, że ulubiony łańcuszek czy sygnet czernieje. Wbrew obiegowej opinii, nie świadczy to o jego niskiej jakości. Czernienie srebra i złota stanowi naturalny proces, który zachodzi pod wpływem substancji obecnych w powietrzu. Biżuteria ze stali chirurgicznej cieszy się rosnącą popularnością. Na jej korzyść przemawia atrakcyjna cena i duża różnorodność. Pojawia się jednak pytanie, czy stal chirurgiczna w biżuterii rdzewieje?Czym jest stal chirurgiczna i co warto o niej wiedzieć?

Stal chirurgiczna nie należy do metali szlachetnych, do których zalicza się złoto, srebro, platynę, pallad, rod, osm i iryd. Stanowi stop różnych pierwiastków, co przekłada się na jej właściwości i trwałość. Najczęściej produkuje się ją z żelaza, chromu, niklu i manganu. 

Stal chirurgiczna, która znalazła szerokie zastosowanie w przemyśle medycznym i jubilerskim, dzieli się na 4 rodzaje:

  • 200 – stanowi stop żelaza, chromu, niklu i manganu,
  • 300 – produkuje się ją z żelaza, chromu i niklu, słynie z tego, że wykazują największą odporność na rdzewienie,
  • 400 – wytwarza się ją wyłącznie z chromu,
  • 500 – wyróżnia się niską zawartością chromu.

Stal 316L służy do produkcji biżuterii, która na pierwszy rzut oka przypomina srebro. Niekiedy celowo się ją pozłaca, aby imitowała ten szlachetny kruszec. Biżuteria ze stali 316L pozostaje zbliżona do stali 300, oznacza to, że uchodzi za odporną na korozję. 

Czy stal chirurgiczna uczula?

Zanim stal chirurgiczna stała się przedmiotem zainteresowania branży jubilerskiej, produkowano z niej głównie części protez, igły i narzędzia przydatne przy operacji. Świadczy to o wysokim bezpieczeństwie omawianego stopu. Nie stanowi on zagrożenia nawet dla osób, które borykają się z uczuleniem. Jak to możliwe, skoro w jego skład wchodzi nikiel i chrom, czyli popularne alergeny? Biżuteria ze stali chirurgicznej pozostaje odporna na procesy chemiczne. Oznacza to, że uwalnia się z niej minimalna ilość wspomnianych metali, która nie wywołuje reakcji uczuleniowej.

Czy biżuteria ze stali chirurgicznej rdzewieje?

Stal chirurgiczna nie pokrywa się ciemnym nalotem. Co ciekawe, nie ulega też korozji. Oznacza to, że może nam służyć przez długie lata, zachowując swój pierwotny wygląd. Na pierwszy rzut oka trudno odróżnić ją od droższych dodatków z metali szlachetnych. Ponadto uchodzi za przyjazną alergikom. Nic dziwnego, że jest coraz częściej wybierana na prezent.

Jeśli szukasz upominku dla swojego partnera, postaw na łańcuszek męski ze stali chirurgicznej, który przypomina srebro i charakteryzuje się świetną jakością. Nie ciemnieje i nie rdzewieje, pomimo upływu czasu. Wygląda nienagannie i jest przyjazny alergikom. Występuje w wielu ciekawych splotach, które z pewnością dobierzesz do swojego unikatowego stylu i okazji. Dużą popularnością wśród naszych klientów cieszy się pancerka, która ma uniwersalny charakter. Wiele ciekawych łańcuszków męskich ze stali nierdzewnej znajdziesz, klikając w link: https://www.blingart.pl/kategoria/lancuszki-ze-stali-chirurgicznej